डिभिजन वनको निर्णयले उड्यो ६४ घरधुरी परिवारको निन्द्रा, भन्छन्,अन्त कतै ठाउँ देऊ

पछिल्लाे समाचार

चावहिल स्पोर्टस क्लब काठमाण्डौलाई पराजित गर्दै सिमरा भेट्रान क्लब फाईनलमा प्रवेश

११ असोज, बारा : आयोजक सिमरा भेट्रान क्लब बाराको सिमरामा जारी तेश्रो अन्तराष्ट्रिय सिमरा भेट्रान फुटबल प्रतियोगिता २०८० को फाईनलमा प्रवेश गरेको...

अस्ट्रेलियालाई पराजित गर्दै भारत आईसीसी एकदिवसीय विश्व वरीयताको पहिलो नम्बरमा

०६ असोज, काठमाण्डाै - भारत आईसीसी एकदिवसीय विश्व वरीयताको पहिलो नम्बरमा पुगेको छ । गएराति अस्ट्रेलियालाई पाँच विकेटले पराजित गर्दै भारत एकदिवसीय...

मोटरसाइकलको ट्यांकीमा लुकाएर गाँजा तस्करी गरेको आरोपमा बाराबाट २ जना पक्राउ

०६ असोज, बारा - बाराबाट प्रहरीले मोटरसाइकलको ट्यांकीमा लुकाएर गाँजा तस्करी गरेको आरोपमा दुईजनालाई पक्राउ गरेको छ । प्रहरीले दुबै जनालाई जिल्लाको...

आजको मौसम: कोसी, मधेस र गण्डकीमा भारी वर्षाको सम्भावना

०६ असोज, काठमाडौँ– जल तथा मौसम विज्ञान विभाग, मौसम पूर्वानुमान महाशाखाले मनसुनको न्यून चापीय रेखा सरदर स्थानको दक्षिणतिर अवस्थित रहेको जनाएको छ।...

आज २०८० साल असोज ६ गते शनिबारको राशिफल

काठमाडौं – आज २०८० साल असोज ६ गते शनिबार। ज्योतिष शास्त्रमा चन्द्रमा अनुसार दैनिक फलादेश हुन्छ। सोही अनुसार उनीहरूको दैनिकी कस्तो रहन्छ...

०३ भदौं । अखिलेश कुमार यादव। बारा  : डिभिजन वन कार्यालय बाराले गरेको निर्णयले जीतपुरसिमरा उपमहानगरपालिकाको वडा न १ पथलैया दुधौरा नदि छेउको बस्तिमा बासोबास गरिरहेकाहरुको निद उडाइदिएको छ । डिभिजन वन कार्यालयले वनको जग्गामा बनेका घर ,टहरा  हटाउने निर्णय गरेसँगै पथलैया सब डिभिजन वन अन्तर्गत पर्ने दुधौरा खोला नजिकैको बस्तिमा बासोबास गर्ने ६४ घरधुरीको परिवार आपत्‌मा परेको हो ।

डिभिजन वन कार्यालय बाराले साउन ३१ गते जारी गरेको सूचनामा वन ऐन नियम बिपरित अनियमित रुपमा वन अतिक्रमण गरि घर छाप्रो, तहरा बनाई बसेको पसल संचालन गरेको देखिन आएको हुनाले सूचना जारी गरेको १५ दिन भित्र घर, छाप्रो , तहरा हटाइ लैजान वनले पत्र काटे पछि अहिले पूर्व दुधौरा खोला,पछिम पथलैया सामुदायिक वन,उतर पूर्व पछिम राजमार्ग,र दक्षिन पथलैया सामुदायिक वन क्षेत्र भित्र बसिरहेका परिवारको निद उडाईदिएको छ।

कार्यालयले वनको जग्गामा बनेका घरटहरा बलजफ्ती हटाउने निर्णय गरेसँगै त्यहाँ बासोबास गरिरहेका ६५ घरधुरी परिवार आपत्‌मा परेको हो । आफ्नो आमा बुवाको समय देखि नै आफुहरु यो बस्तिमा बसोबास गरिरहेको र अहिले आफू पनि बूढो भएकोले वनले कतै अन्यत्र जग्गाको ब्यवस्था न मिलाए सम्म बस्ती खाली न गर्ने सम्झना वल बताउछिन। ‘कतै एक पाइला जमिन छैन । घर भत्काएपछि हामी कहाँ गएर बस्ने,’ उनी प्रश्न गरिरहेकी छन् ।

जीतपुरसिमरा उपमहानगरपालिकाले आफ्नो नगरभित्रको फोहोर बस्ती नजिकै फाल्ने गरेको आफुहरुको स्वास्थ्यमा असर पर्ने भएकोले फोहोर फाल्नमा रोक लगाए पछि नगरपालिकाले नै बस्ती खाली गराउन लागेको स्थानिय कान्छी माया ब्लोनले आरोप लगाएकि छिन । जिल्ला वन सुरक्षा समितिको निर्णय लागू हुँदा पथलैया सव डिभिजन वनको क्षेत्रमा बनेका घरटहरा हटाएर तारबारसहित बिरुवा रोपिनेछ । जग्गा खाली गराउने योजना डिभिजन वन कार्यालयको छ । त्यसैले वनको जग्गामा बासोबास गरिरहेका सुकुम्बासीहरूमा रुवाबासी चलेको छ ।

यता डिभिजन वन कार्यालय आफुहरुले बारा जिल्लामा वन अतिक्रम भएको तथ्यांक संकलन गरेर अतिक्रम गरेर बनाईएको घर,तहरा, छाप्रो हटाएर सो जग्गा वनको नियन्त्रणमा ल्याएर बृक्षारोपन गरिने कार्यक्रम रहेको बताएको छ।वनले हटाउने भनिएको क्षेत्रमा ६४ घर धुरीको परिवार बस्छन् ।

डिभिजन वन कार्यालयको निर्णय कार्यान्वयन हुँदा बिचल्लीमा पर्ने आफूहरूका लागि स्थानीय सरकारले अन्यन्त्र व्यवस्था मिलाइदिनुपर्ने माग उनीहरूले राखेका छन् ।पथलैया आसपासका अन्य स्थानीयवासी राष्ट्रिय वन खाली गराउनु अनिवार्य भए पनि त्यहाँबाट घरबारविहीन हुनेहरूलाई स्थानीय सरकारले बेवास्ता गर्न नहुने बताउँछन् ।

Advertisement

लोकप्रिय

चावहिल स्पोर्टस क्लब काठमाण्डौलाई पराजित गर्दै सिमरा भेट्रान क्लब फाईनलमा प्रवेश

११ असोज, बारा : आयोजक सिमरा भेट्रान क्लब बाराको सिमरामा जारी तेश्रो अन्तराष्ट्रिय सिमरा भेट्रान फुटबल प्रतियोगिता २०८० को फाईनलमा प्रवेश गरेको...

अस्ट्रेलियालाई पराजित गर्दै भारत आईसीसी एकदिवसीय विश्व वरीयताको पहिलो नम्बरमा

०६ असोज, काठमाण्डाै - भारत आईसीसी एकदिवसीय विश्व वरीयताको पहिलो नम्बरमा पुगेको छ । गएराति अस्ट्रेलियालाई पाँच विकेटले पराजित गर्दै भारत एकदिवसीय...

मोटरसाइकलको ट्यांकीमा लुकाएर गाँजा तस्करी गरेको आरोपमा बाराबाट २ जना पक्राउ

०६ असोज, बारा - बाराबाट प्रहरीले मोटरसाइकलको ट्यांकीमा लुकाएर गाँजा तस्करी गरेको आरोपमा दुईजनालाई पक्राउ गरेको छ । प्रहरीले दुबै जनालाई जिल्लाको...